کفسابی

کفسابی و سنگسابی که آن را با نام ها و اصطلاحات دیگری نظیر براق کردن سنگ، زدودن جرم سنگ، شیشه و آینه ای کردن سنگ، درخشان کردن سنگ و… می شناسند در اصل به عمل برداشتن یک تا پنج میلی متری از روی سنگ با استفاده از دستگاه های مخصوص و برای از بین بردن جرم و آلودگی و درخشندگی هر چه بیشتر سنگ کف و همچنین از بین بردن ایرادات آن گفته می شود. عملیات کفسابی برای کف های مختلف مانند سنگ گرانیت، سنگ دهبید، سنگ مرمر، سنگ گوهره، سرامیک، بتن و… صورت می گیرد.

کفسابی

فواید کفسابی

فواید کفسابی به نسبت هزینه آن به مراتب بیشتر است . ما در اینجا بخشی از این فواید را ذکر کرده‌ایم.

۱-پس از به پایان رسیدن خدمات کفسابی، همه ی پستی و بلندی های کف ساختمان تان برطرف شده و سطح سنگ ها به طور کامل یک دست و صیقلی می شود.

۲-سنگ ها پس از عملیات کفسابی بسیار براق و درخشان می شوند و به جذابیت و زیبایی آن ها اضافه می شود.

۳-همه ی خط و خش ها، جرم ها و درزهای موجود بر روی سنگ برطرف می شوند و سنگ های نما همچون روز اول خود نو و آینه ای می شوند.

۴-عمر مفید سنگ ها بیشتر می شود. چرا که در طول خدمات سنگسابی، همه ی ترک ها و درزهای موجود بر روی سنگ با استفاده از بتونه گرفته می شوند.

با این کار از نفوذ آب و کثیفی ها به عمق سنگ جلوگیری می شود. همینطور اگر این شکاف ها پر نشود باعث می شود که این مکان ها محلی برای زندگی حشرات موزی تبدیل گردد و برای اعضای خانواده مشکلات بسیاری را به ایجاد می کند.

مراحل کفسابی و سنگسابی

مراحل کفسابی و سنگسابی با توجه به نوع و جنس سنگ صورت می گیرد و ممکن است متفاوت باشد. ولی به طور کلی در اولین مرحله کفساب لقمه سنگ های زبر با شماره ۳۶ یا ۴۶ به کار برده می شود تا پستی و بلندی ها، مصالح و جرم هایی که بر روی کف وجود دارند پاک شوند. در این مرحله انجام صحیح و دقت اهمیت زیادی دارد.

در مرحله بعدی، کفساب لقمه سنگی با شماره ۶۰ را مورد استفاده قرار می دهد تا خط و خش هایی که بر اثر ساب مرحله قبل به وجود آمده است تا حدودی کمرنگ شوند.

در مرحله سوم کفساب از لقمه سنگ با شماره ۱۲۰ استفاده می کند و آن را برروی دستگاه قرار می دهد که در مقایسه با بقمه سنگ ۶۰ نرم تر است.

در انتهای مرحله ۲ و یا ۳ باید بتونه کاری کرد تا درز ها و شکاف هایی که بین سنگ ها وجود دارد پر شوند و سنگ در مقابل نفوذ آب و کثیفی ها عایق شود.

بتونه کاری در کفسابی :

۱-کفساب در اولین روش با استفاده از سیمان و سنگ بتن درزها و شکاف ها را می پوشاند.

۲-این روش در مقایسه با روش اول رایج تر است. در این روش کفساب با استفاده رزین، شل کننده و سفت کننده مخصوص عملیات بتونه کاری را انجام می دهد.

در چهارمین مرحله لقمه سنگ ۲۲۰ مورد استفاده قرار می گیرد تا خط و خش به وجود آمده در مرحله ۳ و بر اثر بتونه کاری از بین بروند. پس از آن به ترتیب از لقمه سنگ های ۳۲۰، ۴۰۰ و ۶۰۰ استفاده می کنند تا کف را به طور کامل یک دست و همواره کنند و همه ی ایرادات آن برطرف گردد.

در آخرین مرحله لقمه سنگ ایتالیایی (سیناکس) به کار برده می شود تا سنگ کف همچون آینه براق و درخشان گردد.

لقمه سنگ های ایتالیایی بهترین لقمه سنگ هایی هستند که در بازار وجود دارند.

تعداد مراحل و مدت زمان انجام عملیات کفسابی به جنس کف بستگی دارد. به عنوان مثال موزاییک با سه مرحله ساب به شکل مورد نظر می رسد. ولی برای تمیز کردن و آینه ای کردن سنگ گرانیت به ۱۰ تا ۱۷ بار ساب خوردن نیاز دارد.

مراحل کفسابی

چه زمانی به کفسابی نیاز است ؟

۱- کفسابی به دلیل هم تراز نبودن سنگ و یا کف ساختمان

این مشکل که اکثرا در ساختمان های نوساز و به دلیل نشست ساختمان و یا بی دقتی ساختمان ها ایجاد می شود، ممکن است منجر به اختلال در رفت و آمد افراد شده و در حمل و نقل وسایل ایجاد مزاحمت کند و باید هر چه سریع تر آن را حل کرد.

راه حل: در آغاز کفسابی با استفاده از موتور سنگسابی، سنگ ها و یا موزاییک کف را به اندازه ای می سایید تا به طور کامل هم سطح شوند. پس از آن با بتونه، درزها و شکاف های میان سنگ ها را از بین می برید و سپس با استفاده از پدهای مخصوص، سنگ و یا سرامیک کف را براق می نمایید.

۲- کفسابی به دلیل ثابت نگه داشتن جرم های مختلف روی سنگ :

کفسابی و سنگسابی آخرین مرحله های ساختمان سازی و یا تعمیرات ساختمان محسوب می شوند. چرا که در زمان بازسازی ساختمان، به طور معمول به کف ساختما بیشترین آسیب وارد می شود و مصالح و رنگ های مختلفی بر روی آن می ریزد که گاهی اوقات آن را نمی توان از بین برد.

راحل: کفساب در آغاز با به کار بردن موتور مخصوص کفسابی و لقمه سنگ های مخصوص، کف را می ساید و مواد و مصالحی که بر روی کف ساختمان ریخته است را از بین می برد. پس از آن با بتونه مخصوص، درزهای سنگ را پر کرده و در آخر هم با به کار بردن پدهای مخصوص ایتالیایی، کف ساختمان را براق و شیشه ای می نماید.

۳- کفسابی به دلیل شکستگی و آسیب در کف ( پریدن بخش هایی از سنگ و کف ) :

در برخی اوقات به دلایل گوناگون مانند سقوط اجسام سنگین بر روی کف ساختمان، قسمتی از سنگ شکسته و ظاهر بدی را به خود می گیرد.

راه حل: در آغاز کفساب میزان آسیب وارد شده به کف را مورد بررسی قرار می دهد تا در صورتی که آسیب جزیی بود آن را با ساییدن از بین ببرد. ولی چنانچه آسیب جدی تر بود برای پر کردن درزها می توانید از مواد بتونه استفاده کنید.

فواید کفسابی

نکات مهم در کفسابی و سنگسابی

کفسابی خوب نیازمند رعایت نکاتی است که در این قسمت به آنها اشاره می کنیم .

۱-برای سابزنی سنگ به هیچ عنوان نباید از مواد شیمیایی نظیر جوهر نمک و اسید استفاده کنید. چراکه منجر به کدر شدن آن می گردد. ولی در برخی موارد استفاده از آن ها بلامانع است.

۲-پیشنهاد می شود برای کف ساختمان های نوساز از سنگ هایی که ساب نخورده اند استفاده نمایید و بعد از به پایان رسیدن ساخت و ساز، از یک گروه کفسابی درخواست کنید تا سنگ های ساختمان تان را براق کنند.

چرا که این روش نسبت به خرین سنگ ساب خورده مقرون به صرفه تر است و از سوی دیگر در طول عملیات بنایی و نقاشی ساختمان، مقداری مصالح و رنگ بر روی سنگ کف ریخته و باعث می شود که مجددا کثیف و کدر شوند.

۳-کفسابی دارای دو نوع است: نوع اول با استفاده از برق سه فاز و نوع دوم با استفاده از برق تک فاز کار می کنند.

نیرو و کارایی دستگاه نوع اول نسبت به نوع دوم بیشتر است و می تواند نتیجه بهتری را به وجود بیاورد. بنابراین اگر ساختمان شما برق سه فاز دارد، ار کفساب درخواست کنید تا دستگاه نوع اول را به کار ببرد. ساختمان هایی که دارای آسانسور هستند، برق سه فاز دارند.

۴-یکی از گران ترین مصالح ساختمانی سنگ ها به شمار می روند. بنابراین برای کفسابی آن ها به هرکسی نسپارید زیرا امکان دارد منجر به آسیب دیدن آن ها شوند.

دلایل افزایش طرفداران کفسابی :

۱-در چند سال گذشته با توجه به ساخت قسمتی از ابزارهای مورد نیاز در داخل کشور و همینطور بیشتر شدن نیروهای متخصص در این زمینه، قیمت این خدمات که در زمان قدیم خدماتی لوکس به حساب می آمد کمتر شده و قشرهای گوناگون به هر مقدار درآمدی می توانند از این خدمات استفاده نمایند.

۲-یکی از بهترین راه ها برای تمیز کردن آلودگی های موجود روی کف ساختمان، کفسابی است. همه ی مسیرها برای زندگی جانوران موزی در کف ساختمان، پس از عملیات کفسابی از بین خواهد رفت.

۳-در صورت انجام عملیات کفسابی، به عمر مفید سنگ های کف ساختمان چندین سال اضافه می شود و این مسئله می تواند برای شما از نظر اقتصادی باصرفه باشد، چون دیگر نیازی نیست که سنگ های ساختمان خود را هر چند سال یکبار با هزینه های بسیار بالا تعویض نمایید.

۴-زیبایی و درخشندگی سنگ ها بعد از عملیات کفسابی واقعا خیره کننده است و توجه هر فردی را به خود جذب می کند.

کفسابی سنگ و کفشویی یا فرچه ساب

ساختمان ها دائما به کفسابی نیازی ندارند. زمان هایی که آلودگی کف سطحی و مشکل سطح جزئی است می توان مشکل را با کفشویی که مقرون به صرفه است برطرف نمود. بهتر است بدانید که کفشویی مانند کفسابی و نماشویی به مهارت نسبتا زیادی نیاز دارد. کفشویی به این شکل است که چند عدد لقمه سیناکس (فرچه سیما) را زیر دستگاه مخصوص وصل می کنند. پس از آن همه ی آلودگی ها و کثیفی هایی که باعث زشتی نمای کف شده است را از بین می برند و آن را براق و شفاف می کنند. لازم به ذکر است که این عمل کاری بسیار حساس بوده که باید توسط متخصص مربوطه صورت گیرد. هزینه کفشویی در مقایسه با کفسابی ارزان تر است.

کفشویی و کفسابی

کفسابی و تفاوت آن با سنگسابی

یکی از موضوعات پیچیده در کفسابی موضوع اصطلاح کفسابی در این شغل است، به گونه ای که برای بسیاری از افرادی که برای بار اول با این حرفه آشنا می شوند سوالی در ذهن شان خطور می کند که چرا به کفسابی سنگسابی می گویند و یا تفاوت این دو چیست ؟

در اصل سنگسابی یکی از زیر مجموعه های کفسابی به شمار می رود. زمانی که از سنگ هایی مانند مرمریت، گرانیت و تراورتن برای کف ساختمانی استفاده می شود، به صیقل کردن، لایه برداری و پرداخت سنگ سنگسابی گفته می شود، ولی کفسابی برای تمام موارد مانند بتن، سرامیک، موزاییک و دیگر سنگ ها به کار می رود.

ماندگاری کیفیت سنگ پس از کفسابی چقدر است؟

ماندگاری درخشانی و براقیت سنگ به کیفیت کفسابی، تخصص و تجربه کفساب ها، استفاده از ابزارهای مناسب و همچنین مراقبت های پس از کفسابی بستگی دارد.

البته این را به یاد داشته باشید برای ماندگاری بیشتر براقیت و درخشانی سنگ ها نباید پس از کفسابی از مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و اسید برای تمیزکاری آن استفاده کنید، چون این مواد باعث کدر شدن و آسیب دیدن سنگ ها می شود.

گروه کفسابی و نماشویی نمونه در خدمت شماست تا این خدمات را با بالاترین کیفیت به شما ارائه کند .