پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما ساختمان _ کفسابی بهزاد

نما و ظاهر هر ساختمانی نشانگر زیبایی آن ساختمان و یا بنا است.

نخستین ارتباطی که با یک ساختمان می توان برقرار کرد از طریق نمای آن است.

نمای ساختمان تاثیر بسیاری در خرید و فروش املاک و ساختمان ها دارد و پس از طراحی داخلی به عنوان مهم ترین عامل در ساختمان به حساب می آید.

برای جلوگیری از حوادثی مانند ریزش سنگ ها و استحکام بخشیدن به نمای ساختمان، باید پیچ و رولپلاک نما به کار برد تا از ریزش آن ها و همچنین خطرات جانی و مالی که بر اثر ریزش سنگ ها به وجود می آید جلوگیری کرد.

بسیاری از نماهای ساختمان آسیب پذیر هستند و با گذشت زمان با مشکل مواجه می شوند و ممکن است خطرات بسیاری برای عابران و ساکنان ساختمان به وجود بیاورند؛ در این صورت باید برای ثابت کردن سنگ ها از پیچ و رولپلاک نما استفاده کرد.

پیچ و روپلاک نما قطعه ای است که به عنوان یک بند برای نمای بناها مورد استفاده قرار می گیرد که پیچ آن گالوانیزه و به طول شش سانتی متر و جنس رولپلاک آن از فیبر و یا پلاستیک می باشد و بدون آن پیچ هیچ قدرتی برای تحمل کردن هیچ وزنی ندارد.

پیچ و رولپلاک نما

تجهیزات انجام پیچ و رولپلاک نما :

  • پیچ بند
  • دریل مخصوص
  • پیچ مخصوص در ابعاد استاندارد
  • رولپلاک در ابعاد متناسب با پیچ مصرفی
  • رنگ و بتونه مخصوص ( همرنگ با رنگ سنگ نمای ساختمان) و …

پیچی که برای عملیات رولپلاک نما مورد استفاده قرار می گیرد، از مقاوت بالا و ساختار مهندسی خاصی برخوردار است که برای این کار طراحی و ساخته شده است.

رول پلاکی که به کار برده می شود نیز برای نگه داشتن پیچ داخل سنگ از استحکام کافی برخوردار می باشد.

قیمت پیچ و رولپلاک نما بر اساس میزان پیچ استفاده شده و ارتفاع و نوع سنگی که در نما استفاده شده است، تعیین می شود و مدت زمان انجام عملیات نیز به متراژ ساختمان و پروژه بستگی دارد.

ولی نکته ی مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه شود، موضوع به کار بردن بتونه بعد از پایان کار است تا جای پیچ را به طور کامل همرنگ سنگ نماید و هیچ اثری از پیچ و رول پلاک بر روی نمای ساختمان باقی نگذارد تا زیبایی نمای ساختمان به طور کامل محفوظ بماند.

عوامل مهم پیش از وصل کردن پیچ و رولپلاک

نخستین قسمتی که پیش از انجام عملیات پیچ و رولپلاک نما قابل بررسی است، نوع و رنگ سنگ به کار برده شده در نمای ساختمان است که این بررسی ابعاد سنگ، قطر سنگ و رگه های سنگ نما را در بر می گیرد و علاوه بر این، روشی که سنگکاری صورت گرفته است و طرز کار گذاشتن سنگ نما نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

استحکام سنگ نما وابسته به ساختار و جنس دیواری که نما بر روی آن قرار دارد، می باشد. بعد از بررسی گزینه های بالا می بایست ابزار مورد استفاده و گروه متخصص مناسبی برای انجام کارهای مستحکم کردن نمای ساختمان به وسیله پیچ و رولپلاک نما انتخاب گردند.

در صورت رعایت نشدن موارد بالا، موجب صدمه دیدن نمای ساختمان از طریق تنش های غیر مجاز به وسیله (هیلتی و…) و ضعیف شدن استحکام نما می شود که منجر به بروز ریزش سریع نما می گردند.

این کار را باید افرادی بسپارند که در این زمینه حرفه ای و دارای تجربه هستند.

زمانی که عملیات پیچ و رولپلاک نما را اجرا می کنید، باعث می شود که نمای ساختمان لکه دار شود ولی این مشکل از طریق بتونه همرنگ پیچ و رول پلاک برطرف می شود و سبب می شود که این اثر به چشم نیاید.

مواردی که نیاز به پیچ و رولپلاک نما است

در اولین حالت با گذشت زمان، سنگ های نما لق می شود و ممکن است سقوط کنند، به همین خاطر عملیات پیچ و رولپلاک نما برای پیشگیری ازحوادث خطرناک صورت می گیرد.

هنگامی که سنگ نما بعد از مدتی و متناسب با عوامل گوناگون دچار مشکلاتی شد و حالت ثابت خود را از دست داد، باعث می شود سقوط کنند.

با سقوط سنگ نما، هم نمای ساختمان زشت به نظر می رسد و هم این که خطرات ناگواری را به وجود می آورد و برخی اوقات این خطرات جبران ناپذیر هستند.

در دومین حالت، قسمتی از سنگ نما ویران شده و یا اینکه سقوط کرده اند و برای بازسازی و پیشگیری از سقوط قسمت های دیگر نما ضروری است از پیچ رولپلاک نما استفاده شود.

با سقوط کردن یکی از سنگ های نما نیز ممکن است سایر سنگ های هم ردیف آن نیز از جایشان کنده شوند و بیفتند؛ بنابراین به اندازه ای پیچ و رولپلاک سنگ نما حائز اهمیت است که اقدام نکردن برای انجام آن قابل توجیه نیست.

در سومین حالت برای استحکام بخشیدن به سنگ های نما، کارفرما پس از سنگ کاری و یا پس از گذشت مدتی، عملیات پیچ و رول پلاک نما را انجام می دهد.

پیچ و رولپلاک نما 2

نحوه انجام پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رول پلاک در هر پنجاه سانتی متر از نمای ساختمان صورت می گیرد، ولی در صورتی که عرض نما کمتر از پنجاه متر باشد باید بر روی هریک از پلاک ها دو پیچ استفاده شود.

در مواردی شامل ستون ها و یا قاب پنجره ها برای پیشگیری از شل شدگی سنگ نما در آغاز باید به وسیله یک دریل معمولی، سوراخی را بر روی سنگ ایجاد کنند و وقتی به بتون زیر سنگ رسید با استفاده از یک دریل چکشی، با دقت بالا بتون را سوراخ کرده و سنگ را به وسیله پیچ و رول پلاک نما ثابت نمایید.

پس از آن با استفاده از بتونه ی همرنگ پیچ و رول پلاک نما ،روی آن ها را می پوشانند تا ظاهر زیبای نما از بین نرود.

در نهایت می‌توانید با استفاده از خدمات نماشویی ، زیبایی نمای ساختمان را صد چندان کنید .

1/5 ( 1 نظر )