نماشویی

نماشویی

نماشویی به عملیات شست و شوی نما با استفاده از ابزار و امکانات گفته می شود.

در حال حاضر برای ایجاد نمای یک ساختمان، موارد مختلفی را به کار می برند که شامل سنگ، شیشه، آجر، کامپوزیت و… می شود. هر یک از این نماها به وسیله ابزارها و امکانات مخصوص به خود شسته و تمیز می شوند.

در زمان های قدیم مانند زمان حال نماشویی به صورت پیشرفته صورت نمی گرفت و اغلب شست و شوها به وسیله دست و بدون ابزارهای صنعتی و دستگاه ها انجام می شد؛ در نهایت کار انجام شده از کیفیت خوبی برخوردار نبود و بسیاری از افراد آن را نمی پسندیدند.

اما هم اکنون با دستگاه ها و ابزارهای جدید و پیشرفته ای که وجود دارد، این عملیات به طور خیلی خوب و حرفه ای صورت گرفته و در نهایت بهترین کیفیت را ارائه می دهند.

عملیات شست و شوی نمای ساختمان با کیفیت به سابقه و تجربه کاری افراد متخصص و همچنین به ابزارها و دستگاهی که استفاده می شود بستگی دارد. تجربه کاری و به کار بردن ابزارها و دستگاه های مورد نیاز با جلوگیری از آسیب رسیدن به نمای ساختمان باعث می شود که کیفیت کار نیز افزایش پیدا کند.

دلایل انجام نماشویی

نماشویی به دلایل گوناگونی صورت می گیرد که در ادامه برخی از آن ها را بیان خواهیم کرد:

  • اولین دلیل وجود آلاینده هایی است که در فضا وجود دارند مانند: دود، گرد و غبار و … و قرار گرفتن آن ها بر روی نمای ساختمان.
  • دلیل دوم، باران های اسیدی است که باعث سوختگی و شوره زدن نمای ساختمان می شوند. در حال حاضر باران های اسیدی در کلان شهرها باعث آسیب رسیدن به نمای ساختمان می شوند که بهتر است برای از بین بردن این آسیب ها با نانوکاری از نما محافظت شود.
  • دلیل بعدی لکه جرم و و کثیفی و زنجاب است که بر روی سطح نما به وجود می آید.
  • دلیل چهارم این است که در حین عملیات ساختمان سازی بر روی نما گچ، رنگ، سیمان، پودرو و غیره بریزد.
  • دلیل پنجم و آخرین آسیب هایی است که بر اثر آتش سوزی به وجود می آید و منجر به از بین رفتن زیبایی و کیفیت نما می شود.

شستشوی نمای سنگی

نماهای ساختمانی که جنس آن ها از سنگ است، دارای تاریخچه بسیار طولانی بوده و در جهان و مخصوصا در ایران طرفداران بسیار زیادی دارند.

دلیل اینکه این نما طرفداران زیادی دارد این است که از کیفیت، زیبایی بسیار زیاد، دوام و عمر بالایی برخوردار است.

سنگ هایی که اکثرا برای نماهای ساختمانی از آن ها استفاده می شود شامل سنگ های دهبید، گرانیت، رومی و… می باشد.

نماهای سنگی ساختمان ها بعد از گذشت مدتی به شست و شو نیاز دارند تا زیبایی آن ها ثابت بماند و علاوه بر این از فرسودگی و ریزش آن پیشگیری نماید.

نماشویی

شست و شوی نمای رنگ شده

برای نماشویی نماهای رنگ شده ساختمان از هیچ مواد شوینده قوی استفاده نمی شود و  برای حفظ کیفیت رنگ و ظاهر آن، فرچه های مخصوص مورد استفاده قرار می گیرند تا جرم، کثیفی های و زنگ آب بر روی نمای رنگ شده تمیز شود.

رنگ نمای ساختمان در نماشویی

در صورتی که نمای رنگ شده ساختمان دچار کثیفی و جرم شده و زیبایی خود را از دست داده باشد، می توان در صورت درخواست کارفرما پس از نماشویی مجددا رنگ شود.

نماشویی کاشی

در برخی از موارد، برای سطح نمای ساختمان از کاشی به جای سنگ استفاده می کنند.

شست و شوی نمای کاشی مسئله ای تخصصی بوده تا سطح و مقاومت آن از بین نرود.

نماهای کاشی در مقایسه با سایر نماها به دلیل طرح ها و رنگ های متنوعی که دارند از زیبایی خاصی برخوردار هستند، همچین این نماها نسبت به نماهای دیگر بیشتر آسیب پذیر هستند.

شستشوی نمای شیشه ای

یکی از زیباترین نماهایی که امروزه وجود دارد، نماهای شیشه ای هستند که علاوه بر زیبایی که دارد نسبت به سایر نماها زودتر دچار کثیفی و آلودگی می شوند.

نماشویی کامپوزیت

نمای کامپوزیت از جنس آلومینیوم بوده و شکل ها و رنگ های مختلفی را دارا می باشد.

هزینه عملیات شست و شوی نما برای نماهای کامپوزیت در مقایسه با سایر نماها کمتر است.

ارائه خدمات شست و شوی نمای کامپوزیت باید به شکل دوره ای سالانه صورت بگیرد.

شستشوی نمای آجری

نماهای آجری یکی از قدیمی ترین نماهای ساختمانی محسوب می شود که از زمان گذشته برای ساخت و سازها از آن اسفاده می شد.

آجرهایی که برای نما استفاده می شوند به دو نوع نسوز و معمولی در بازار موجود است.

نماهای آجری با گذشت زمان، درگیر آلایندگی های فراوانی می شود و اغلب آسیب پذیری آن ها به دلیل تماس با باران های اسیدی و زنجاب صورت می گیرد و باعث می شود زیبایی و عمر کارکرد خود را از دست بدهد.

برای این که آسیب های وارد شده بر روی سطح نما را از بین ببرید می توانید از نماشوی نانو کاری و سیلیس استفاده کنید و در مقابل آسیب های دیگر آن را مقاوم سازید.

در انتهای نماشویی سطح آجری باید از نانو برای زیبایی و مقاوم سازی آن استفاده کنید و درغیر این صورت سطح نمای آجری مجددا در مقابل آسیب های محیطی آسیب پذیرتر می شود.

نماشویی آثار تاریخی

نماشویی این نوع نماها به تجربه و علم و دانش نیاز دارد تا از آسیب رسیدن به نماهای تاریخی جلوگیری شود.

شست و شوی نمای ساختمان با دستگاه سندبلاست برای سطح نماهایی که جرم و کثیفی بسیاری را به خود گرفته اند و همینطور در صورت وجود لایه ها و خلل ها باید با استفاده از دستگاه سند بلاست لایه برداری صورت گیرد تا به کیفیت مناسبی دست پیدا کند.

چون استفاده از واترجت ها هیچ تاثیری در این نوع نماشویی ندارد.

شست و شوی نما بعد از آتش سوزی

شست و شوی نمایی که بر اثر آتش سوزی آسیب دیده است به یک عملیات تخصصی نیاز دارد، زیرا در این نوع نماشویی سطح نما بر اثر حرارت بالا آسیب دیده است و باید توسط تیم اجرایی این آسیب دیدگی ها کاهش پیدا کند و اگر میزان آسیب دیدگی کم بود، سطح نما باید توسط سند بلاست و مواد اسیدی پاکسازی شود و پس از آن نمای تمام ساختمان به طور کلی با ساب سطحی و نرم و فرچه های مخصوص تمیز شود.

پیچ رولپلاک در نماشویی

نماهایی که از جنس آن ها از سنگ است بعد از گذشت مدتی (معمولا بعد از ۱۰ سال) دچار فرسودگی، سستی و لقی می گردند.

در صورتی که کارفرما بخواهد پیچ و رولپلاک نما در زمان شست و شوی نما انجام می شود.

ایمنی نماشویی

تمام افراد می دانند که کار کردن در ارتفاع بسیار زیاد کار دشواری است و خطرات بسیاری را به همراه خواهد داشت و در صورت سهل انگاری در عملیات شست و شوی نما، ممکن است عواقب بسیار خطرناکی را در پی داشته باشد.

کار نماشویی از جمله کارهای سخت و هیجان آور در سراسر جهان محسوب می شود؛ بنابراین برای انجام این کار علاوه بر حساسیت بالای کار فرد اپراتور و یا متصدی باید از تجربه دانش و تخصص بسیار بالایی برخوردار باشد، در غیر این صورت باعث بروز خطرات جانی شده و عواقب بسیار بدی را به همراه خواهد داشت.

استفاده از کمربند محافظ، طناب ایمنی و کمربند ابزار در زمان انجام نماشویی اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتی که از این وسایل استفاده نشود ممکن است خطرات جانی بسیاری را به همراه داشته باشد.

نماشویی 2

روش های انجام نماشویی

شست و شوی نمای ساختمان از طرق مختلفی صورت پذیر است، مانند استفاده از داربست و یا بدون داربست، استفاده از طناب و راپل و… اما رایج ترین راه برای شست و شوی نما استفاده از طناب و داربست است.

از بین این دو روش که در قسمت بالا گفته شد، داربست در مقایسه با سایر روش ها از امنیت بسیار بالاتری برخوردار است و کار با کیفیتی را نیز ارائه می دهد؛ البته این را بدانید که از این روش برای ساختمان هایی که ارتفاع زیادی ندارند استفاده می شود اما برای ساختمان هایی مانند برج و ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند از روش های دیگر برای نماشویی استفاده می شود.

ابزار نماشویی ساختمان

ابزارها و وسایلی که در شست و شوی نما و نماشویی ساختمان مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد، دستگاه واتر بلاست و مواد ساینده مرغوب یعنی سیلیس است که در اشکال، اندازه ها، رنگ ها و درجه بندی های متنوعی وجود دارند؛ همینطور مواد شوینده مانند دیسکلیر که درجه بندی و درصد بندی گوناگونی دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

واترجت

یکی از دستگاه های تامین کننده فشار و بار برای انجام نماشویی و شست و شوی نما، دستگاه واترجت است که انواع گوناگونی دارد و می تواند آب و سایر موارد لازم برای نماشویی نظیر ساینده و شوینده را با تمام قدرت و فشار بالا بر روی نما پخش نماید و موجب تمیزی سطح شود.

این دستگاه در دو نوع مختلف در بازار وجود دارد که شامل سه فاز و تک فاز می باشد.

دستگاهی که برای شست و شوی نما مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه سه فاز است.

این دستگاه می توان کاری با کیفیت بالا و در زمان کمتری را ارائه دهد.

نماشویی 3

نماشویی ساختمان با مواد شیمیایی

مواد شیمیایی بیشتر برای شستن نمای ساختمان و تمیز کردن آن از جرم ها، نوشته ها، گچ، سیمان، رسوبات، رنگ و دوده استفاده می شود.

سیلیس

سیلیس یکی از مواد اولیه برای تهیه شیشه است که از سنگ کوارتز به دست می آید و در شکل ها، طرح ها، رنگ ها و درجه بندی های گوناگونی وجود دارد که برای شست و شوی نما، سند بلاست خشک استفاده می شود.

این را باید بدانید که فرد اپراتور در زمان تزریق سیلیس باید مراقب سیستم تنفسی خود باشد، چرا که باعث بروز بیماری های ریوی و تنفسی می شود؛ بنابراین باید از لباس هایی که مخصوص ششست و شوی نما است استفاده کنید.

اقدامات جانبی در نماشویی

از جمله کارهایی که در شست و شوی نما صورت می گیرد، تعمیر و بازسازی سطوح سنگی است که چنانچه سنگ نما مستحکم نباشد و دچار رختگی و لقی شده باشد، می توان آن را با استفاده از پیچ رولپلاک سفت و محکم نمود و نمای ساختمان را به اندازه کافی مستحکم کرد.

یکی دیگر از اقداماتی که در زمان شست و شوی نما انجام می شود، بتونه کاری و پوشاندن شکاف ها و درز های روی سطح است که در نتیجه با توافق کارفرما اگر به نانو کاری نیاز باشد انجام می شود.

نانو نمای ساختمان

در حال حاضر در عملیات نماشویی برای مقاوم سازی سطح نما در مقابل آسیب دیدگی و پیشگیری از کاهش استحکام نما از نانو استفاده می شود که یک ماده رزینی به حساب می آید.

این ماده در شکل ها و درجه بندی های گوناگونی وجود دارد.

مزایای نانو نمای ساختمان

  • ایجاد پیوندی محکم و قوی با سطح مورد نظر
  • ضد آب و ضد لک و شوره بودن
  • افزایش مقاومت سطح  در برابر سایش و خراش
  • افزایش طول عمر سنگ

به کار بردن نانو هزینه بسیار زیادی نیاز دارد اما هزینه آن در مقایسه با مزایای آن باصرفه تر است.

گروه کفسابی و نماشویی۲۰ با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان در خدمت شماست تا این خدمات را با بالاترین کیفیت به شما ارائه کند .

0/5 ( 0 نظر )